Dama Federasyonu

Vizyonumuz ve Misyonumuz

Başkanın Mesajı,

Türkiye’de ve Dünya’da Türk Damasının Gelişimi; Türkiye’de 10X10 Çapraz Damanın Tanıtımı ve Gelişimi; Dama Federasyonunun İlke ve Hedefleri:

 1. 2013 yılına kadar Türk Daması Dünya’da bilinmiyordu, Dünya Dama Federasyonu, Dünya’da 26 çeşit Dama olmasına rağmen bunların sadece dördünü Uluslararası Dama olarak kabul ediyordu.  Dama çeşitleri: 10X10 Çapraz Dama, Brezilya Daması, Rus Daması, İngiliz Daması olarak kendi bünyesinde yer alıyordu. Türkiye de unutulmaya yüz tutmuş,  birkaç Belediye tarafından düzensiz olarak ve hiçbir Uluslararası forma uymadan, kahvelerde oynanan bir oyundu. 2013 yılında Dünya Dama Federasyonuna (FMJD) Türk damasını Uluslararası alanda kabul edilmesini gerçekleştirdik.

 

 1. Dama Federasyonu 2013 yılında, Modüler Program geliştirerek Dama ve 10X10 Çapraz Dama Modüllerini Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, spor alanında yayımlanmasını başardı.

 

 

 1. Dama Federasyonu Türkiye ve Dünyada Türk Damasının gelişmesi için öğretmen ve öğrencilerin Dama ile tanışmalarını sağladı. Aynı zamanda bu mesleki bir çalışma olarak işsizliğe bir çare olarak basında yayınlandı.

 

 1. Amacımız Türkiye de gerçek bir Türk oyunu olan Damanın tüm okullarda, Halk Eğitimi Müdürlüklerinde eğitim verilmesi, tüm Belediyelerde;  Belediye ve Halk Eğitimi Müdürlüğü işbirliğinde ve spor tesislerinde yarışmaların yapılmasını sağlamaktır.

 

 

 1. Zaman içinde Dama ve 10X10 Çapraz Dama; Kişisel Gelişim Bölümüne ayrılarak 60’ar saatlik kursların açılması sağlanmıştır.

 

 1. Türkiye de öncelikle öğretmen, Lisans mezunu, Önlisans mezunu; eğitimcilerin yüz yüze ya da uzaktan eğitim şeklinde Dama eğitimini alarak hem kendilerine ek bir gelir, hem de bilinçli bir şekilde öğrencilerin öğrenmelerini ve hayatları boyunca Damanın faydalarından yararlanmalarını sağlamak olacaktır.

 

 1. Yakın zamanda Dama ile ilgili yeni modüler programlar geliştirerek Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünde yayımlanmasını sağlamak istiyoruz.

 

 

 1. 2018 – 2019 Eğitim Öğretim yıldan itibaren hakemlik belgelerini uzaktan eğitimini ve sınavlarını resmi sitemizde yayınlayacağız. Bu hakemlik belgelerini alan eğitimciler, Dama ile ilgili Dünyadaki tüm Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda görev alabileceklerdir.

 

 1. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığının ve Halk Eğitimi Müdürlüklerinin genel istekleri üzerine vize uygulamasına geçilecektir. Vizeler Federasyon tarafından daha önce belge alan öğretmenlerimize istekleri üzerine verilecektir

 

 

 1. 2013 yılından itibaren Türk Damasının Dünyada resmi olarak kabul edilmesini sağladık. 80 Ülkede Spor Bakanlıklarında Dama Federasyonu olan ülkelerde Türk Damasının oynanması, Ulusal ve Uluslararası yarışmaların yapılması kabul edilmiştir, bu ülkemiz için aslında Türk adını taşıyan ilk spordur. Bunu hep beraber Türkiye ve Dünya da duyurmaya çalışmalıyız. Bugüne değin 5 Dünya Şampiyonası 2 Avrupa Şampiyonası, 2 Asya Şampiyonası düzenlemeyi başardık. 4 Dünya Şampiyonası, 4 Avrupa Şampiyonasına resmi olarak katılmayı başardık, birçok Avrupa Şampiyonu öğrencimiz oldu. Kuwait, Qatar, Lübnan, Bahreyn, Polonya, Hollanda, Moğolistan, Belçika, vb. ülkelerde Türk Daması Şampiyonası yapmayı başardık.

 

 1. Son olarak, gelecek için öğretmen ve öğrencilerimize Türkiye genelinde temsilcilerimize güveniyor ve inanıyoruz. Umuyoruz ki, bir gün Belediye Başkanları Milletvekilleri, Bakanlar ve Cumhurbaşkanımız tüm gezilerinde öğrenci ve çocuklarımıza Dama takımları dağıtsınlar.

 

 1. Dama sevdasıyla yaşamış, Damaya ve Federasyonumuza hizmet etmiş ve hayata veda etmiş tüm Dama severleri minnetle anıyoruz.

 

DAMA UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ DEĞİL,  YENİ VE GELECEĞİN SPORU OLARAK DÜNYAYA ADINI YAZDIRACAKTIR.

 

 

Dünya Türk Daması Başkanı

Dama Federasyonu Başkanı

Ali Kadir BENZER